Facebook Connect 2021
Facebook Connect 2021 | Źródło: https://www.facebook.com

Facebook Connect 2021 – wszystko co musisz wiedzieć

Przegapiłeś konferencję Facebook Connect 2021? Nie martw się — od Facebooka, przez Meta, po Project Cambria, mamy podsumowanie wszystkiego, co zostało ogłoszone.

28 października 2021 r. – Dziś na Facebook Connect, dorocznej konferencji Facebooka poświęconej wszystkim rzeczom rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości (AR/VR), jest całkiem jasne, że firma dąży do realizacji swoich metawersalnych ambicji, ponieważ był to główny temat dzisiejsze wydarzenie. Opisany przez dyrektora generalnego firmy, Marka Zuckerberga, jako „ucieleśniony internet, w którym doświadczasz, a nie tylko patrzysz na niego”, idea metaświata Facebooka to taka, w której prawie wszystko jest możliwe, a interakcja z ludźmi i doświadczeniami w metaświecie będzie być tak proste, jak kliknięcie linku w Internecie. 

Zuckerberg stwierdził: „Wierzymy, że metaverse będzie następcą mobilnego internetu. Będziemy mogli czuć się obecni, jakbyśmy byli tam z ludźmi, bez względu na to, jak naprawdę jesteśmy rozdzieleni. Będziemy mogli wyrażać siebie na nowe, radosne, całkowicie wciągające sposoby, a to odblokuje wiele niesamowitych nowych doświadczeń”.

Horizon Home i Horizon Worlds

Horizon Home to pierwsza rzecz, którą użytkownicy zobaczą, gdy założą zestaw słuchawkowy Quest. Do tej pory nazywano go po prostu „Home”. Według Facebooka dzieje się tak dlatego, że brakowało mu czegoś bardzo ważnego – ludzi. W rezultacie Facebook wkrótce wprowadzi społecznościową wersję Home, w której użytkownicy będą mogli zapraszać znajomych, aby dołączyli do nich jako awatary, spotykali się, razem oglądali filmy i razem wskakiwali do aplikacji. Z drugiej strony Horizon Worlds będzie miejscem, w którym użytkownicy będą mogli budować własne światy i wskakiwać do nich z innymi ludźmi. Ogólnie rzecz biorąc, platforma Horizon została zaprojektowana tak, aby każdy mógł tworzyć. 

Poza Horizon Facebook ułatwia również użytkownikom komunikowanie się ze znajomymi w różnych warstwach rzeczywistości, przenosząc w tym roku połączenia z Messengera do VR. To właśnie tego rodzaju narzędzia będą musiały zostać zbudowane na Facebooku, aby umożliwić użytkownikom wskoczenie do metaświata ze znajomymi z dowolnego miejsca.

Obiekty cyfrowe 3D i rynek Horizon Marketplace

Dzięki SparkAR Facebook tworzy narzędzia, których twórcy mogą używać do umieszczania obiektów cyfrowych w świecie fizycznym i umożliwiania ludziom interakcji z nimi. Co więcej, nowe możliwości kreatora będą obsługiwać obiekty 3D, które reagują i reagują realistycznie, w tym realistyczne poczucie głębi i okluzji. 

Horizon Marketplace będzie miejscem, w którym twórcy będą mogli sprzedawać i udostępniać cyfrowe przedmioty 3D. Firma ma nadzieję, że umożliwi to znacznie większy handel i pomoże rozwinąć ogólną gospodarkę metaverse.

Gaming

Według Facebooka jednym z najważniejszych aspektów gier Metaverse będą „live service games”, które będą regularnie publikować nowe treści do pobrania. Gry takie jak Beat Saber i Population: One zostały wyróżnione jako przykłady. Uwzględniono jednak nie tylko istniejące tytuły – nowe premiery w linii gier Oculus obejmą Blade & Sorcery: Nomad, a także Grand Theft Auto: San Andreas od Rockstar Games, który jest obecnie opracowywany dla Quest 2. Więcej aktualizacji gier zostanie ogłoszony podczas prezentacji Oculus Gaming w 2022 roku. 

Praca

Jeszcze w tym roku w Horizon Workrooms pojawi się personalizacja pomieszczeń, a także nowa przestrzeń biurowa w Horizon Home. Facebook zapowiada również progresywne aplikacje internetowe 2D dla Quest store, wprowadzając więcej usług internetowych 2D do metawersu. Oznacza to, że użytkownicy będą mogli sprawdzać programy takie jak Dropbox i Slack w VR.

Firma pracuje również nad umożliwieniem użytkownikom logowania się do urządzenia Quest za pomocą konta innego niż osobiste konto na Facebooku, a wkrótce rozpocznie testowanie obsługi kont służbowych. Ogólnie rzecz biorąc, firma wierzy, że praca i nauka w metaverse będzie ogromnym krokiem naprzód. W rezultacie Facebook przeznacza również 150 milionów dolarów na szkolenie nowej generacji twórców w zakresie tworzenia wciągających treści edukacyjnych.

Facebook spodziewa się zainwestować wiele miliardów dolarów w nadchodzących latach, zanim metaverse osiągnie skalę. Firma ma jednak nadzieję, że w ciągu następnej dekady metaverse dotrze do miliarda ludzi, będzie gościł setki miliardów dolarów w handlu cyfrowym i wesprze miejsca pracy dla milionów twórców i programistów.

Presence Platform

Facebook ogłosił swoją „Platformę obecności”, zestaw percepcji maszynowej i możliwości sztucznej inteligencji – w tym Passthrough, Spatial Anchors i Scene Understanding – które pozwolą programistom budować bardziej realistyczną rzeczywistość mieszaną, interakcję i doświadczenia głosowe, które płynnie łączą wirtualną zawartość z fizycznym światem użytkownika. 

Facebook Presence Platform
Facebook Presence Platform | Źródło: https://www.facebook.com

Nowy wysokiej klasy zestaw VR - projekt Cambria

Kolejną godną uwagi zapowiedzią z dzisiejszego wydarzenia Facebook Connect 2021 było odsłonięcie zintegrowanego sprzętu VR nowej generacji firmy, który jest określany jako „Project Cambria”. Nowe urządzenie zostanie wprowadzone na rynek w przyszłym roku, jednak Facebook zwrócił uwagę, że nie będzie to zamiennik Quest 2 ani Quest 3. Zamiast tego Project Cambria będzie urządzeniem z wyższej półki w wyższej cenie i będzie zawierać takie rzeczy, jak przepuszczanie kolorów, optyka naleśnikowa, lepsza obecność w społeczności (poprzez naturalny kontakt wzrokowy i dokładne odzwierciedlenie mimiki) i inne. 

Firma przewiduje, że doświadczenia, które programiści stworzą dzięki platformie Presence (która obejmuje Passthrough API, ulepszone interakcje ręczne i głosowe i wiele innych), znacznie skorzystają na ulepszonym sprzęcie, w którym wkracza Project Cambria.

Facebook Project Cambria
Facebook Project Cambria | Źródło: https://www.facebook.com

Rozszerzona Rzeczywistość z Projektem Nazare

„Project Nazare” to kryptonim pierwszych okularów z pełną rozszerzoną rzeczywistością Facebooka. Przedstawiając wszystkie komplikacje związane z projektowaniem okularów AR, Zuckerberg stwierdził, że firma wciąż szuka sposobu, aby iść z Nazare, ale mimo to „robi dobre postępy”. W poście na blogu firma dodała, że Project Nazare jest „nadal za kilka lat”. 

Facebook AR
Facebook AR | Źródło: https://www.facebook.com

Facebook Connect 2021 - Patrząc w przyszłość

Firma oświadczyła, że potrzeba około tuzina poważnych przełomów technologicznych, aby dostać się do metaświata nowej generacji, i pracuje nad nimi wszystkimi. Należą do nich: wyświetlacze, dźwięk, dane wejściowe, haptyka, śledzenie dłoni, śledzenie oczu, rzeczywistość mieszana, czujniki, grafika, widzenie komputerowe, awatary, nauki percepcyjne, sztuczna inteligencja i inne.

Część tej pracy obejmuje fotorealistyczne awatary, które ładnie pokazuje poniższy film z Facebook Reality Labs. Technologia jest obecnie nadal tylko badaniami, ale zdecydowanie pokazuje poziom ekstremalnie wysokiej wierności, jaki będą w stanie osiągnąć wirtualne awatary.

Ogólnie rzecz biorąc, dzisiaj firma ma wiele ważnych wiadomości, a Facebook jest wyraźnie pierwszym z gigantów technologicznych z Doliny Krzemowej, który ujawnił swoje metawersalne ambicje.

Facebook zmienia nazwę na Meta? Facebook zachowa swoją nazwę, podobnie jak inne usługi firmy i aplikacje, podczas gdy Meta stanie się oficjalną nazwą dla firmy matki, która nadzoruje Facebook, Instagram, Facebook Reality Labs i wszystkie inne podgrupy.

Podsumowanie Facebook Connect 2021

PODZIEL SIĘ
Facebook
WhatsApp
Reddit
Twitter
Powiązane artykuły
Wszystkie artykuły zostały załadowane
Nie ma więcej artykułów do załadowania
Aktualności