Oculus Quest 2

Mixed reality jednym kliknięciem – update v29 Oculus Quest 2

Podczas gdy wielu z nas wciąż zajmuje się wieloma ekscytującymi aktualizacjami wprowadzonymi w ramach aktualizacji v28, Facebook zaprezentował kolejną porcję przełomowych ulepszeń na Oculus Quest. Między innymi mixed reality na żywo, powiadomienia w goglach i wiele innych.

Na platformie Quest pojawiła się aktualizacja v29. Zawiera ona wiele rzeczy, na które warto czekać, niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym graczem szukającym łatwiejszego sposobu na dzielenie się doświadczeniami z VR z innymi osobami w Internecie, czy też jesteś profesjonalistą poszukującym nowych metod, aby zwiększyć produktywność pracy z VR. Porozmawiajmy najpierw o najbardziej ekscytujących ogłoszeniach. 

Mixed Reality na żywo

W aplikacji Oculus wkrótce będzie dostępna funkcja pozwalająca urozmaicić nudną rozgrywkę z perspektywy pierwszej osoby na rzecz wciągającej rzeczywistości mieszanej, nakładającej się na rozgrywkę VR w czasie rzeczywistym. Nie potrzebujemy do tego dodatkowego sprzętu fotograficznego ani zielonego ekranu. W porównaniu do standardowego mixed reality, proces opisany przez Oculus wydaje się znacznie prostszy.

Wszystko, co musisz zrobić, to uzyskać dostęp do narzędzia Live Overlay za pośrednictwem aplikacji Oculus i skierować aparat smartfona na siebie. Następnie nagrać lub obsadzić wciągającą rozgrywkę w rzeczywistości mieszanej. Możesz umieścić smartfon na płaskiej powierzchni i rejestrować rozgrywkę za pomocą aparatu do selfie. Możesz także przekazać urządzenie znajomemu, aby tworzyć dynamiczne, ruchome ujęcia. Niestety Live Overlay obsługuje obecnie tylko modele iPhone XS i nowsze. Nie wiadomo jeszcze, czy ta funkcja będzie dostępna na urządzeniach z Androidem. Mamy nadzieję, że funkcja pojawi się na Androida, nie mamy natomiast żadnych informacji kiedy. 

Oculus wprowadza również możliwość przechwytywania głosu za pomocą wbudowanego mikrofonu Quest. Niezależnie od tego, czy nagrywasz/przesyłasz standardową rozgrywkę z perspektywy pierwszej osoby, czy zawartość Live Overlay na żywo. 

Link do aplikacji Mixed Reality Capture – https://www.oculus.com/experiences/quest/2532132800176262/?locale=pl_PL

Nasz filmik prezentujący działanie Mixed Reality

Powiadomienia na iOS

Powiadomienia w goglach
Źródło: https://www.oculus.com

Kolejna długo oczekiwana funkcja wśród użytkowników Quest. V29 wprowadzi obsługę powiadomień smartfonów w goglach VR, począwszy od platformy iOS. Osoby z iPhone’em 7 lub nowszym wkrótce będą miały możliwość włączania powiadomień na iOS, w tym wiadomości tekstowych i aktualizacji z wybranych aplikacji mobilnych, za pośrednictwem aplikacji Oculus Quest w ramach rozwijającej się platformy Infinite Office. Jeśli masz aktywny tryb wielu użytkowników, powiadomienia nie będą widoczne dla innych właścicieli kont zalogowanych do gogli, czy to znajomych, czy współpracowników. Wystarczy włączyć powiadomienia na telefonie z iOS w ustawieniach aplikacji Oculus, a zobaczysz powiadomienia na ekranie blokady w goglach. Teraz, gdy otrzymasz powiadomienie ze swojej ulubionej aplikacji mobilnej lub wiadomość tekstową, na którą czekałeś, możesz pozostać na bieżąco, jednocześnie koncentrując się na pracy w VR – lub sesji Beat Saber, jeśli robisz szybka przerwa w pracy.

Facebook zapowiada, że  wsparcie dla Androida pojawi się w najbliższej przyszłości. 

Aplikacja Files

Źródło: https://www.oculus.com

Oprócz powiadomień tekstowych i aplikacji, w wersji 29 zostanie również wprowadzona aplikacja “Files”. Nowa aplikacja zaprojektowana, aby pomóc w uzyskiwaniu dostępu, organizowaniu i udostępnianiu różnych plików multimedialnych znajdujących się na Questach, takich jak przechwycone wideo i zrzuty ekranu. Facebook twierdzi również, że aplikacja ułatwi przesyłanie i dystrybucję treści do różnych witryn internetowych bezpośrednio z Questów za pośrednictwem przeglądarki Oculus.

Chociaż może to nie brzmieć jak najbardziej ekscytująca aktualizacja w porównaniu z innymi dzisiejszymi zapowiedziami. Obecna metoda udostępniania plików multimedialnych na Oculus Quest może czasami przyprawiać o ból głowy. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sprzętem Quest. Miejmy nadzieję, że aplikacja “Files” sprawi, że przesyłanie i udostępnianie treści stanie się bardziej sprawnym procesem.

Ulepszenia funkcji Passthrough

Tutaj nie trzeba się rozpisywać, ponieważ nowość polega na dodaniu skrótu do środwiska Passthrough w menu Szybkich ustawień. To tyle.

Reklamy w aplikacji Oculus

I dostaliśmy to na co na pewno nikt nie czekał. Facebook zakończył dzisiejszą aktualizację ujawnieniem dedykowanych reklam dla wybranych treści VR. Firma wkrótce rozpocznie testowanie nowego systemu reklamowego, który ma zapewnić dalszą ekspozycję sponsorowanych gier i aplikacji, sugerując odpowiednie treści za pośrednictwem aplikacji Oculus. Firma oczywiście zdaje sobie sprawę, że prywatność jest głównym problemem dla wielu użytkowników, dlatego oferuje kilka opcji zarządzania reklamami. Zarzekają się, że robią to dla dobra deweloperów, aby łatwiej im było dotrzeć z grami i aplikacjami do nowych użytkowników. Natomiast możemy się spodziewać, że jest to pierwszy krok do wprowadzenia masowych reklam do Questów. 


Źródło:

PODZIEL SIĘ
Facebook
WhatsApp
Reddit
Twitter
Powiązane artykuły
Wszystkie artykuły zostały załadowane
Nie ma więcej artykułów do załadowania
Aktualności