Te 8 sposobów ułatwi Twoje życie w VR! – Porady i wskazówki dla Wirtualnej Rzeczywistości

Używamy VR już od dłuższego czasu i nauczyliśmy kilku ciekawych hacków, dzięki którym korzystanie z VR jest przyjemniejsze. Podzielimy się dzisiaj z wami tymi trikami, aby i wam było lepiej korzystało się z VR.

Jeśli nie chce Ci się czytać, to oglądnij film!

1. Wiatrak

Proste i działa!

Może wam się to wydawać dziwne, ale wiatrak naprawdę robi robotę. Przede Wszystkim zmniejsza skutki choroby symulatorowej. Efekt wiatru chociaż trochę może oszukać, że nasze ciało się porusza jak w grze, mimo iż tak naprawdę stoimy w miejscu. O chorobie symulatorowej mamy cały tekst, więc jak chcecie dowiedzieć się więcej to link znajdziecie pod tym artykułem. Dodatkowo dzięki wiatrakowi mamy chłodny powiew i cyrkulację powietrza. To jest naprawdę pomocne szczególnie kiedy gramy w intensywne gry, żeby nie przegrzać i nie spocić się za bardzo. Także taka mała i prosta rzecz, a może zdziałać wiele. 

2. Dywan

Przykładowy dywan o średnicy 100cm określający środek pola gry
Źródło: https://allegro.pl

Wkładając gogle zanurzamy się całkowicie w wirtualnej rzeczywistości i podczas grania często poruszamy się, robimy kilka kroków w jedna stronę, drugą, obracamy się i po pewnym czasie nie mamy pojęcia, gdzie jesteśmy i w którą stronę jesteśmy odwróceni. Cześć graczy wykorzystuje dywan i rysuje pole gry lekko większe niż ten dywan. Dzięki temu wiedzą gdzie kończy się pole jeszcze zanim pojawią się siatki zabezpieczające gracza przed wyjściem poza obszar. To bardzo pomocne, bo nie raz już widziałam jak ludzie w ferworze walki wybiegali poza siatki nie mając szans zareagować na to, że obszar się skończył. To czasami może być nawet niebezpieczne.

Dodatkowo na środku ustawiają mały dywan, który robi za przestrzeń środka pola. W ten sposób bez włączania kamer w goglach, aby podejrzeć pokój, wiedzą gdzie jest środek. My także używamy takiego małego dywanu, określającego środek pola gry.  Nie używamy takiego na całe pole. Wtedy polegamy na siatkach, ale dla większości gier wystarczający jest dywanik, określający środek. W większości grach stoi się w miejscu i porusza na joysticku. Podczas obracania łatwo zrobić krok w którąś stronę, dlatego dywan jest informacją, czy dalej jesteśmy w środku pola gry. Dla nas ważne było, żeby od strony podłogi był antypoślizgowy, bo leży na panelach i nie potrzebowaliśmy dodatkowej atrakcji ślizgania w czasie używania VR. Taki dywan możecie zakupić za parę stówek przeznaczony typowo do VR lub znaleźć zdecydowanie tańszy na allegro, za kilkadziesiąt złotych.

3. Wyłączenie obracania się na joysticku

Źródło: https://www.researchgate.net

Podczas grania, kiedy poruszamy się w świecie wirtualnym za pomocą joysticka łatwo dostać choroby symulatorowej, bo nasze ciało się nie rusza, a w grze cały czas się przemieszczamy. Wtedy nasz mózg myśli, że mamy halucynacje. Dlatego warto wyłączyć funkcję obracania się na joysticku i obracać się całym ciałem, kiedy chcemy zmienić kierunek w grze. To daje poczucie, że poruszamy się, nasz mózg nie wariuje i nie wysyła informacji do pozbycia się szkodliwych substancji z naszego żołądka. Do tego zdecydowanie lepiej się gra w VR kiedy to sami się obracamy. Możemy zdecydowanie bardziej wczuć się w grę. 

4. Słuchawki do gogli

Niektóre zestawy mają wbudowane słuchawki, które są połączone z goglami. Jeżeli posiadacie Questy to wiecie, że nie mają one słuchawek, a jedynie głośniki po obu stronach paska. To może być wadą i zaletą. Wadą jest na pewno brak tych słuchawek, ponieważ podczas grania słyszymy odgłosy z zewnątrz i nie możemy wczuć się w grę na 100%. Posiadają natomiast gniazdo do podłączenia słuchawek. I tutaj zaletą może być, że nie musimy korzystać z wbudowanych słuchawek, które dla jednych będą dobre, a innym nie będą pasować. Tylko podłączamy swoje ulubione słuchawki i całkowicie zatapiamy się w grze. Im lepsze i wygodniejsze dla nas słuchawki tym lepsze wrażenia z gry. 

5. Używanie skrótu do funkcji passthrough

Funkcja passthrough w Oculus Quest 2.
Źródło: https://venturebeat.com/

Już przy pierwszej konfiguracji spotykamy się z tą funkcją, ponieważ włącza się ona automatycznie podczas wyznaczania pola gry. W questach 2, bardzo łatwo włączyć passthrough, ponieważ wystarczy dwa razy stuknąć w bok obudowy gogli. Funkcja passthrough jest bardzo przydatna. Kiedy mamy założone już gogle, a chcemy zobaczyć gdzie znajdujemy się w pokoju, nie potrzebujemy ściągać gogli, tylko wystarczy włączyć passthrough i włączą się kamerki na pokój. Tak samo możemy spokojnie założyć gogle, a później dopiero szukać kontrolerów. 

6. Czyszczenie soczewek

Do soczewek podchodzimy z należytą ostrożnością 😀
Źródło: https://blog.techviz.net/

W goglach soczewki są bardzo ważne. Odpowiadają za to jaki obraz widzimy. Nie ma szans, żeby korzystanie z gogli było przyjemne jeżeli soczewki będą brudne lub porysowane. Także dbajmy o nie. Przede wszystkim soczewek nie można wystawiać na promienie słoneczne, ponieważ światło wpadające przez soczewki może zniszczyć wyświetlacze. Oczywiście nie stanie się to w sekundę, ale przy dłuższym wystawieniu na słońce.

My aby zabezpieczyć gogle kiedy z nich nie korzystamy, używamy nakładki, która ma je chronić nie tylko przed słońcem, ale także przed kurzem i zanieczyszczeniem. Regularnie także staramy się czyścić soczewki, używamy do tego ściereczki, które zalecane są do czyszczenia okularów. Takiej, która nie porysuje soczewek. Samej ściereczki używamy kiedy chcemy przetrzeć soczewki. Co jakiś czas odtłuszczamy je. Wtedy tą samą ściereczkę moczymy lekko i nakładamy minimalną ilość płynu do naczyń. Przecieramy lekko i przykładając papier osuszamy soczewki. Nie pocieramy papierem, tylko przykładamy, żeby wciągnął wodę. Po tych zabiegach możemy cieszyć się rewelacyjnym obrazem.

7. Wymienne nakładki

Źródło https://eu.vrcover.com

Wokół soczewek, w miejscu gdzie gogle przylegają do twarzy mamy już założoną nakładkę. Jest ona zrobiona z takiego materiału aby jak najwygodniej przylegała do twarzy. Można ją bez problemu wymieniać i znaleźć dla siebie najlepszą. Można zakupić np. cieńsze lub z bardziej skórzanego materiału. Pamiętajmy, że im bliżej nasze oczy będą soczewek tym lepsze będą odczucia w VR. Natomiast to wygoda jest najważniejsza, dla jednych cienkie nakładki będą odpowiednie, a inni będą potrzebowali grubszych, bardziej miękkich, żeby nie męczyć się podczas korzystania z gogli. Co jakiś czas można tą nakładkę także wyczyścić, chociażby ze względów higienicznych. Chciałabym was też trzeba by nakładki ściągać delikatnie i ostrożnie, ponieważ bardzo łatwo porysować nimi soczewki.  

Osobiście polecamy VR Cover https://vrcover.com

8. Ustawienie IPD. 

Źródło: https://www.quora.com

IPD to jest odległość między źrenicami. Każdy z nas jest inny i u każdego z nas ta odległość może być inna. A żeby uzyskać najlepszy obraz w wirtualnej rzeczywistości to soczewki powinny być idealnie na przeciwko naszych oczu. Tak działa VR, dlatego, że tak działają nasze oczy. Są gogle, w których odległość soczewek możemy zmieniać co milimetr. W questach 2 mamy niestety tylko trzy stopniową skalę zmiany IPD. Jeżeli macie gogle i ustawiliście odpowiednią odległość dla siebie to świetnie. Jeżeli natomiast nie zrobiliście tego, to polecam ponieważ naprawdę robi to różnicę. W zestawie z goglami powinniście dostać miarkę i instrukcję jak zmierzyć odległość między źrenicami. 

PODZIEL SIĘ
Facebook
WhatsApp
Reddit
Twitter
Powiązane artykuły
Wszystkie artykuły zostały załadowane
Nie ma więcej artykułów do załadowania
Aktualności