• Strona Głowna
  • AR
  • Xiaomi zaprezentowało prototyp inteligentnych okularów – Xiaomi Smart Glasses
Xiaomi Smart Glasses
Xiaomi Smart Glasses | Źródło: Xiaomi

Xiaomi zaprezentowało prototyp inteligentnych okularów – Xiaomi Smart Glasses

Światowy gigant technologiczny, firma Xiaomi, ogłosiła Xiaomi Smart Glasses – zupełnie nowe inteligentne urządzenie. Koncepcja inteligentnych okularów AR, w których zastosowano technologię falowodów optycznych MicroLED. Ważące zaledwie 51g inteligentne okulary Xiaomi są w stanie wyświetlać wiadomości i powiadomienia, wykonywać połączenia, nawigować, robić zdjęcia i tłumaczyć tekst w czasie rzeczywistym.

Wygląda na to, że inteligentne okulary to najnowszy krzyk mody technologicznego światka. Po RayBan Stories przygotowanych wspólnie z Facebookiem swój projekt tego typu urządzenia zaprezentowało Xiaomi. Jest tylko jeden haczyk – mówimy tu na razie o “koncepcji”, a nie gotowym produkcie, który ma trafić projektów. 

Xiaomi Smart Glasses - technologia falowodów optycznych MicroLED

Aby dopasować formę do zwykłych okularów, Xiaomi musiało pokonać wyzwania związane z obrazowaniem i układem elementów wewnętrznych. Xiaomi Smart Glasses wykorzystuje technologię obrazowania MicroLED, aby zmniejszyć przestrzeń wyświetlanego obrazu, a także całkowitą wagę urządzenia. 

Aby bezproblemowo dopasować system obrazowania do ramy, MicroLED jest niewątpliwie najbardziej optymalnym wyborem. Podobnie jak diody OLED, piksele MicroLED są podświetlane indywidualnie, a ich właściwości emisyjne pozwalają uzyskać jaśniejsze wyświetlacze i głębszą czerń. MicroLED mają także większą gęstość pikseli i dłuższą żywotność, a jednocześnie prostszą strukturę. Pozwala to na bardziej kompaktowy wyświetlacz, a także łatwiejszą integrację ekranu.

Xiaomi Smart Glasses - główny wyświetlacz
Xiaomi Smart Glasses - główny wyświetlacz o wymiarach 2.4mm x 2.02mm | Źródło: Xiaomi

Xiaomi Smart Glasses mają wyświetlacz o wymiarach zaledwie 2,4 mm x 2,02 mm. Pod mikroskopem, ma mniej więcej wielkość ziarna ryżu, a poszczególne piksele mają wielkość 4 μm, co umożliwia idealne dopasowanie wyświetlacza do oprawek okularów. Aby umożliwić przepuszczanie wystarczającej ilości światła przez skomplikowane struktury optyczne zastosowano wyświetlacz monochromatyczny, który jest w stanie osiągnąć szczytową jasność na poziomie 2 milionów nitów.

Xiaomi Smart Glasses MicroLED
Xiaomi Smart Glasses | Źródło: Xiaomi

Dzięki zastosowaniu technologii falowodów optycznych, która załamuje światło pod kątem 180°, wyświetlacz MicroLED dokładnie przekazuje wiązki światła do ludzkiego oka przez mikroskopijną strukturę siatkową soczewki falowodu optycznego.

Siatkowa struktura zastosowana na wewnętrznej powierzchni soczewki umożliwia załamanie światła w unikalny sposób, kierując je bezpiecznie do ludzkiego oka. Proces refrakcji polega na niezliczonym odbijaniu wiązek światła, dzięki czemu ludzkie oko widzi pełny obraz, a to znacznie zwiększa użyteczność podczas noszenia. Wszystko to odbywa się wewnątrz pojedynczej soczewki. Zamiast stosowania skomplikowanych systemów wielokrotnych soczewek, luster lub pół luster, jak to robią niektóre inne produkty. Technologia falowodów optycznych znacznie zmniejsza rozmiar i wagę urządzenia, dzięki czemu inteligentne okulary zbliżają się do kształtu tradycyjnych okularów.

Nie "dodatkowy wyświetlacz smartfona", ale niezależne inteligentne urządzenie

Xiaomi Smart Glasses integruje łącznie 497 komponentów, w tym miniaturowe czujniki i moduły komunikacyjne. Nie jest to tylko „drugi ekran” dla smartfona, ale działa także jako nowe inteligentne urządzenie z niezależną możliwością obsługi. Oprócz podstawowych powiadomień, wyświetlania połączeń itp. może również samodzielnie realizować funkcje takie jak nawigacja, robienie zdjęć oraz tłumaczenie tekstu i zdjęć w czasie rzeczywistym. 

Zbudowano logikę interakcji, która „nie przeszkadza w zwykłym użytkowaniu, ale wyświetla kluczowe informacje w odpowiednim czasie”. Po analizach Xiaomi potwierdziło kilka kluczowych scenariuszy, w tym „kluczowe powiadomienie”, „rozmowa telefoniczna”, „nawigacja” i „tłumaczenie zdjęć”, z XiaoAi AI Assistant jako podstawową metodą interakcji. W ten sposób inteligentne okulary Xiaomi mogą „wyświetlać najważniejsze informacje w momencie, gdy są potrzebne”.

Na przykładzie „Powiadomień”. Oczywiście niewłaściwe jest wyświetlanie wszystkich powiadomień wysyłanych ze smartfona przed oczami. Dlatego inteligentne okulary Xiaomi wybierają i przesyłają najważniejsze wiadomości, takie jak alarmy inteligentnego domu, pilne informacje z aplikacji biurowych, wiadomości od ważnych kontaktów itp., aby uniknąć nadmiernego przeszkadzania użytkownikom.

„Rozmowa telefoniczna” to najbardziej naturalny scenariusz użycia inteligentnych okularów i użytkownik będzie mógł zobaczyć numer drugiej strony. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi i głośnikowi z podwójnym kształtowaniem wiązki, obie strony mogą wyraźnie się słyszeć nawzajem.

„Nawigacja” jest bardzo przydatna podczas jazdy samochodem czy na rowerze. Inteligentne okulary Xiaomi mogą prezentować drogi i mapy przed użytkownikiem w czasie rzeczywistym, co ma zapewnić bezpieczeństwo i wygodę obserwowania drogi.

Xiaomi Smart Glasses Front View
Xiaomi Smart Glasses wyglądem przypominają zwykłe okulary | Źródło: Xiaomi

Aparat 5MP z przodu okularów może robić zdjęcia oraz tłumaczyć tekst na zdjęciach, co jest bardzo wygodne podczas podróży. Korzystając z wbudowanego mikrofonu i zastrzeżonego algorytmu tłumaczenia, okulary Xiaomi umożliwiają transkrypcję dźwięku na tekst z tłumaczeniem w czasie rzeczywistym. Kontrolka obok aparatu zaświeci się, gdy aparat jest używany, aby wskazać, że zdjęcia są robione.

Aby osiągnąć ten wysoki poziom funkcjonalności, okulary muszą być wyposażone w czterordzeniowy procesor ARM, baterię, panel dotykowy, moduły Wi-Fi/Bluetooth, system operacyjny Android i nie tylko. Mimo tych wszystkich funkcji urządzenie waży zaledwie 51g. Wszystko to sprawia, że ​​inteligentne okulary Xiaomi przypominają tradycyjne okulary, ale przewyższają inne istniejące inteligentne okulary pod względem funkcji.

Dostępność inteligentnych okularów Xiaomi

Póki co technologiczny gigant nie zdradza informacji o tym, kiedy okulary trafią do sprzedaży – zaznaczając jednak, że trwają intensywne prace nad realizacją tego projektu. Marka nie odniosła się też do ewentualnej ceny takiego gadżetu.

PODZIEL SIĘ
Facebook
WhatsApp
Reddit
Twitter
Powiązane artykuły
Wszystkie artykuły zostały załadowane
Nie ma więcej artykułów do załadowania
Aktualności